energia słoneczna - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

energia słoneczna

RODZAJE ENERGII > Energie alternatywne

Energia słoneczna jest bezpieczna.

Przy obecnym bardzo wysokim poziomie zużycia energii jej konwencjonalne źródła takie jak ropa naftowa, węgiel czy gaz zostaną wyczerpane w ciągu następnych 40 lat. Z energii słonecznej można korzystać bez ograniczeń. Dlatego coraz więcej krajów stale zwiększa jej udział w swym bilansie energetycznym.

Promieiowanie całkowite

Promieniowanie słoneczne w Polsce

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie są możliwości wykorzystania energii słonecznej w klimacie polskim.

Często można spotkać się z opinią, że "w Polsce nie ma słońca." Jest to oczywistym przekłamaniem, tym bardziej że Polska posiada jedne z najlepszych warunków do wykorzystywania energii słonecznej w naszej części Europy.

Natężenie promieniowania słonecznego jest oczywiście różne w poszczególnych regionach kraju i waha się ono od 900 kWh/m2 do 1200 kWh/m2, co widać na mapce opracowanej na podstawie danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Energia słoneczna - sposoby wykorzystania

Szacunkowy stopień pokrycia zapotrzebowania na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej energią słoneczną przy wykorzystaniu prawidłowo dobranej i wykonanej instalacji

Słoneczne systemy grzewcze (występujące również pod nazwą zestawy solarne bądź systemy solarne) umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, pomieszczeń oraz basenów. Budowane są one na bazie kolektorów słonecznych. Kolektory słoneczne (potocznie znane również jako solary czy baterie słoneczne) absorbują ciepło promieniowania słonecznego, dzięki czemu ogrzewany jest czynnik roboczy (ciecz robocza), który przepływa przez kolektor. Po ogrzaniu w kolektorze, ciecz robocza przepływa przez wężownicę (wymiennik ciepła) w bojlerze, gdzie oddaje ciepło, ogrzewając także wodę w zbiorniku. Następnie ciecz przepływa po raz kolejny przez kolektor, gdzie zostaje ponownie nagrzana. Kolektory słoneczne na ogół stosuje się do ogrzewania wody użytkowej (istalacje c.w.u.), ale nie tylko. Za pomocą kolektorów słonecznych można również ogrzewać wodę w basenach, a nawet pomieszczenia.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego